22 İbadethane Bahçesi Ve Şadırvanın Toplu Açılışını Gerçekleştirdik

 

Camiler ve Din görevlileri haftası nedeni ile Erzincan Belediyesi tarafından Yeni Mahalle Cami bahçesine yapılan çevre düzenlemesi, şadırvan ve şehrimizde gerçekleştirilen 22 ibadethaneye ait çevre düzenlemesi, şadırvan ve bahçe düzenlemesi çalışmalarının toplu açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, İl Müftüsü Galip Akın, Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Başsoy, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Necmettin Ünal, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Bekir Sertadım, resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını İl Müftüsü Galip Akın yaptı. Akın belediyenin ibadethanelere yaptığı çalışmaların takdire şayan olduğunu belirtti. Camilerin şehirlerin nefes alma noktaları olduğunu vurgulayan Akın sözlerini şöyle sürdürdü:

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanılan camiler ve din görevlileri haftası vesilesi ile yapılan açılış merasimine hepiniz hoş geldiniz camiler halkımızın her kesimini kucaklayan ibadet mekânlarıdır. Şehirler planlarını camilerden almışlardır ve medeniyetimizin merkezinde camiler bulunmaktadır.

İl Müftüsü Galip Akın'dan sonra bir konuşma yapan Belediye Başkanı Yüksel Çakır göreve geldikleri günden beri ibadet hanelere gerekli desteği sağladıklarını belirterek şunları söyledi. "  İçerisinde bulunduğumuz camiler ve din görevlileri haftası bütün insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Erzincan Belediyesi olarak bizden önceki belediye başkanlarımız ve ismini sayamayacağımız bütün arkadaşlarımız ile birlikte Erzincan'da hemşehrilerimize hizmet üretmeye çalışıyoruz. Hizmet üretirken işin içerisine emeğimizi gayretimizi ve aşkımızı katarak bereketi ve sinerjiyi meydana getiriyoruz. Çünkü yaradan bizden bunu bekliyor. İbadethaneleri anlamlandıran değerlendiren insanlardır. Öyle mekânlar vardır ki ziyaretçiye muhtaç vaziyetteler . Biz Erzincan Belediyesi olarak paydaş belediyecilik anlayışı ile devletin bütün kurumları ile birlikte kamuya ait kurum ve kuruluşlarının mekânlarına en yüksek noktada işlev kazandırmaya çalışıyoruz. Bugün  bahsettiğimiz çalışmalardan birini sembolik olarak  açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalardan dolayı Allaha hamd  olsun bu çalışmalarda hiç kredi çekmeden sıkıntıya girmeden 4,5 yıldır bu sıkıntıları aşa aşa bu günlere geldik." Dedi.

Belediye Başkanı Yüksel Çakır'dan sonra Kürsüye gelen Vali Abdurrahman Akdemir ise konuşmasında Ecdadımız bir yeri feth ettiğinde ilk yaptığı eser camilerdir bunu yapma amacı hem şehre mührünü vermek hem de sahip olduğumuz değerleri o topraklara taşımak adına yapmıştır. Geçmişte camilerimiz eğitim yuvası halindedir sadece namaz vakitlerinde kapısı açılan yerler değildir. İnşallah bu hafta bu yanlışı değiştirecektir din görevlilerinden bunu istiyoruz. Erzincan Belediyesi de camilere, okullara ve daha bir çok kamu kuruluşuna yönelik anlamlı projeler üretiyor. Kendilerine teşekkür ederiz." dedi.

Daha sonra protokol mensupları Yeni Mahalle Camisi bahçesinde 22 ibadethaneye ait çalışmalar adına temsili olarak kurdele kesti ve çalışmaları hizmete sundu.

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi
  TBMM
 • T.C. Başbakanlık
  T.C. Başbakanlık
 • Ak Parti
  Ak Parti
 • Erzincan Belediyesi
  Erzincan Belediyesi
JoomShaper