Çarşı Mahallesi

 

Erzincan’ın en yeni mahallesi…

Kentsel dönüşüm çalışmaları uzun yıllar süren Erzincan Çarşı Mahallesi 65 yıllık eski yapısından kurtarılarak 2007 yılında yeni kimliğine kavuşmuştur.

Hemen batısındaki Taksim Mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte prestijli konumunu artırarak, yeşil alanlarıyla zengin ve modern bir mahalle olan Çarşı Mahallesi şehrin en huzurlu ve en güvenli mahallelerinden biri olmuştur.

Mahallenin batısında bulunan park alanı yeniden dizayn edilerek yeni bir sosyal alan oluşmuştur. Bu çalışmalar kapsamında şehir genelinde 96 adet yeşil alan yapılmıştır.

Erzincan Belediyesi Kent genelinde 15 bin metre yürüyüş yolu, 42 noktada spor aletleri ve tüm okul bahçelerinde spor alanları planlarken, yeşil alanları birer sosyal mekân haline dönüştürüyor. Çarşı Mahallesinde ise kurulan yeni sosyal alanları spor aletleriyle donatarak mahalle sakinlerinin hizmetine sunulmuştur.  4,5 yılda şehir genelinde 36 bin ağaç diken belediye, mahalle sınırları içerisinde de yaklaşık 500 ağacı toprakla buluşturmuştur.

Kent genelinde 22 ibadethanenin çevre düzenlemeleri, şadırvan ve abdesthane inşası yapılırken çarşı mahallesinde bulunan camilerinde çevre düzenlemeleri ve şadırvan inşası tamamlanmıştır.

Erzincan tarihinin en büyük altyapı çalışmasını yürüten belediye, kentin %80’ine doğalgaz kullanma imkânı sunarken, mahallede 908 konutun tamamı doğal gaz kullanmaktadır.

Mahallenin hemen güneyinde kurulan go kart pisti, mahalle sınırları içerisinde bir sosyal tesis olarak hizmet vermektedir. Ayrıca eski çevre yolu üzerindeki kavşakta kaldırım ve yol genişletme çalışmaları yapılmıştır.

Kentimizin en genç mahallelerinden biri olan çarşı mahallesini, kentin en prestijli mahallesi yapmak için atılan bu adımlara ek olarak, Erzincan Belediyesi Şehrican da ramazan akşamları, açık hava sinema programları ve diğer sosyal aktiviteleri ile mahalle sakinlerine unutulmaz anlar yaşatmıştır.

Yürüyoruz Hep Birlikte, Emin Adımlarla 2023’e

Video

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi
  TBMM
 • T.C. Başbakanlık
  T.C. Başbakanlık
 • Ak Parti
  Ak Parti
 • Erzincan Belediyesi
  Erzincan Belediyesi
JoomShaper