“Erzincan’ın En Önemli Özelliği, Hoşgörü ve Farklılıkların Birbirine Olan Saygısıdır”

 

Çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek için bulunduğu Erzincan’da Cumhurbaşkanı Gül, öğle yemeğinin ardından 3’üncü Ordu Komutanlığı, Erzincan Belediye Başkanlığı ve Erzincan Üniversitesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’ın, ülkenin tarihten gelen değerlerini bir arada toplayan müstesna illerden biri olduğunu ve şehrin gelişimini görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öğle yemeğinin ardından 3’üncü Ordu Komutanlığı’nı ziyaret etti. Buradan Erzincan Belediye Başkanlığı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül, Belediye Başkanı Yüksel Çakır’dan belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

“ERZİNCAN’IN DEĞİŞİP MAMUR HALE GELDİĞİNİ GÖRMEK MEMNUNİYET VERİCİ”

Erzincan Belediyesi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’ın, ülkenin tarihten gelen değerleri bir arada toplayan en müstesna illerinden biri olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, geçmişte yaptığı ziyaretlerdeki resimlerine baktığını, kendisinin de, belediye başkanının da değiştiğini, geçen sürede Erzincan’ın da çok değiştiğini, mamur hale geldiğini ve kendini toparladığını ifade etti.

Kentin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Gül, her gittiği belediyede, “Şehirlerin esas sahipleri belediyelerdir” dediğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, belediyelerin, şehirleri güzel yapabilecekleri gibi hiç oturulamaz hale de getirebileceklerine söyledi.

“ERZİNCAN’DA DÜZGÜN BİR ŞEHİRCİLİK YAPISI VAR”

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Gül, “İmar faaliyetleri, yaptıkları, kendi iç yasaları, düzenlemeler... Erzincan Türkiye’nin imar açısından da en müstesna bir yerdir. Tabii afetlerden çok büyük zarar görmüştür, ama bunun getirdiği fırsatı da en iyi şekilde değerlendirmiştir ve düzgün bir şehircilik yapısı vardır. Bu şehrin güzel yapısını bozmamak gerekiyor. Daha da güzelleştirmek, devam ettirmek belediyelerin muhakkak ki en önemli politikaları olması gerekir” dedi.

Türkiye’nin artık her tarafının yaşanılabilir olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi:  “Her tarafında havaalanları vardır. En güzel gelişmiş hastaneler ve üniversiteler vardır. Dolayısıyla bir insanın yaşayabilmesi için, yerleşebilmesi için ne gerekiyorsa bunların hepsi Erzincan’da da vardır. Buranın müstesnalığı çok katlı binaların olmadığı, gayet ferah bir şehir olmasıdır. Bu ferahlığını aman muhafaza edin. Daha da güzelleştirin ve insanlar hem şehirleri ile övünsünler hem de başkaları gelip buraya yerleşsin. Nüfusunuz daha büyüsün. Bu nüfuslar az bu şehirlere. Daha da gelişsin, daha da büyüsün. Ve şehriniz belediyenizin ellerinde en güzel hale gelsin.”

“ERZİNCAN, TÜRKİYE İÇİN BİR SEMBOL”

Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu, Erzincan’ın en önemli özelliğinin buradaki tolerans, hoşgörü, farklılıkların birbirine saygısı olduğunu vurguladı. Bunun tarihten beri sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, “O açıdan bu, Türkiye için de semboldür gerçekten” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, buradan Erzincan Üniversitesi’ne geçerek, üniversitenin faaliyetleri ile ilgili Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu’ndan bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül, Üniversitede yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her şehrinde üniversite bulunduğunu, öğrencilerin hedefinin üniversitede 4-5 yıl geçirmek olmaması gerektiğini kaydederek, üniversiteye girenlerin mezun olduklarında vasıflı hale gelmelerinin önemine işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül,  üniversite eğitiminin öğrencilerin vizyonunu ve bakış açısını geliştirmesi gerektiğine de dikkat çekti.

“ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN KALİTESİ YÜKSEK OLMALI”

Bu vasıfların öğretim üyeleri tarafından öğrencilere verilememesi durumunda kaynakların israf olacağı uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Gül, “Üniversitelerin özellikle dikkatini çekiyorum. Her mezunun büyük bir özgüvenle diplomasını gösterebilmesi lazım. Gerekirse barakada bile eğitim yapılabilir ancak, kalitesi yüksek olmalıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin eğitim kalitesinin yükselmesinin Erzincan’a en büyük iyilik olacağına işaret ederek, bunun gerçekleştiğini görmenin kendisini memnun ettiğini söyledi.

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi
  TBMM
 • T.C. Başbakanlık
  T.C. Başbakanlık
 • Ak Parti
  Ak Parti
 • Erzincan Belediyesi
  Erzincan Belediyesi
JoomShaper